Rychleji, než led dovolí

Robert Gull je držitelem světového rekordu za nejrychlejší wheelie na ledě.

Silnice nestačí. Roční období, během něhož můžete jezdit po silnicích, je skoro všude ve Švédsku velmi krátké. V drsném terénu na severu udávají ton sníh, led a podnulové teploty víc než polovinu roku. Ovšem zamrzlá jezera pak poskytují spoustu nových příležitostí pro jezdce, jako například pro 25ti-letého Roberta. Jezera nejsou nic jiného, než voda - ztvrdlá voda. Vše co je zapotřebí, je trochu tvořivosti v dílně, pneumatiky s hřeby, hravý přístup a spousta odvahy...

Světový rekord žene další světový rekord

Nejrychlejší wheelie na ledě - Robert Gull

Světový rekord žene další světový rekord

Svou odvahou Robert získal místo v Guinnessově knize světových rekordů 2016 za „nejrychlejší wheelie na motorce na ledě“. Světový rekord již stanovil v roce 2014 na Hondě - 183,3 km/h přes 100 metrů. Ale Ryan Suchanek ze Spojených států tento rekord zdolal již v únoru 2015. Robert věděl, že potřebuje motorku s co možná nejlepším výkonem, pokud chce získat rekord zpět. Tak se rozhodl pro BMW. Poté co jeho hlavní sponzor Northbike pro něj navázal kontakt s BMW Švédsko, dostal pro jeho další pokus S 1000 RR. Výsledek: rychlost 206,09 km/h přes 100 metrů - samozřejmě na jednom kole.

+ Zobrazit více

Magická značka, roztříštěná jako led

Magická značka, roztříštěná jako led

„Byl to ohromný pocit, když jsem podruhé překonal rekord. Zejména protože jsem také byl první, kdo překročil rychlost 200 km/h na jednom kole na ledě. Dobře vím, že jiní zkusí tento rekord překonat. A přeji jim všechno nejlepší. Je to neustálá konkurence, díky níž jsme neustále rychlejší. Nyní je na jiném jezdci, aby ukázal co umí. A pak zase budu na řadě já. A tak to bude pokračovat do kola.“

+ Zobrazit více

Flotila plná vášně

Flotila plná vášně

Robert ovšem ví, za co vděčí svému otci Andersovi - za jeho neustálou podporu a inspiraci. Anders dříve byl švédským motokrosovým šampiónem a má garáž plnou „hraček“, na nichž on i Robert mohou jezdit při každém počasí. Je tu závodní motorka 600 CC, 450 CC Supermoto a motokrosová motorka s pneumatikami hustě pokrytými hroty. A v rohu upravený crosser s pásovým podvozkem vzadu. Podobá se teď motorovým saním a očividně je koncipovaný pro zábavu a dobrodružství v hlubokém sněhu.

+ Zobrazit více

Čerstvý led a nová motorka

Také rekord zdolávající S 1000 RR prodělalo leckteré úpravy: Pro rychlou jízdu na písku namontoval Robert na originální ráfek RR předního kola 17ti-palcovou motokrosovou pneumatiku a cross sand na 12palcový ráfek ATV. Na cvičení driftingu Robert dokonce rozšířil zadní výkyvné rameno - ale to už je jiné téma.
Posledním nováčkem ovšem je S 1000 XR - vybavená hřeby na led. Teď už čekají radost z jízdy a jezero v Årsundě. Právě tam Robert stanovil svůj Guinnessův světový rekord. Ale jak bude fungovat zvládání této velké motorky s jejími 228 kg a 160 HP na ledě?
Při vykládání XR ze své dodávky je Robert soustředěný a napnutý. Neobvykle mírný leden nechal sníh úplně roztát a spoustu jezer rozmrznout. Robertovi také dělá starosti dvouvrstvý led. Vzniká, když se horní vrstva ledu roztaví a takto vzniklá vrstva roztavené vody přes noc zamrzne, čímž se vytvoří tenká povrchová vrstva ledu přikrývající spodní tlustý led a stojící vodu. Ačkoliv tyto podmínky nejsou ideální, Robert se chce přesto na XR projet.
+ Zobrazit více
V okamžiku blízkosti smrti se nejvíc cítím živý. “

Robert Gull

Jakmile hřeby prorážejí tenkou vrchní vrstvou, tenký led na kraji jezera pod tíhou dynamické sportovní motorky praská. Spodní led se nicméně zdá být dostatečně stabilní. Robert se rozjíždí vpřed, plný sebedůvěry. Plný euforie zvedá přední kolo naráz do vzduchu. Pouze na zadním kole jede přes hladinu jezera, zanechávaje za sebou tenkou stopu rozdrceného ledu. Dojímavý pohled.
Po svém Guinnessovém světovém rekordu na lehčím a kompaktnějším 'DoubleR' je Robert především velice zaujatý silou a pohodlím nového XR. Zřjemě to bude ta ideální motorka pro jeho plánovanou dálkovou cestu se svým otcem.
+ Zobrazit více

Nová motorka pro starý nápad

Nová motorka pro starý nápad

Po své okázalé jízdě po ledě, lépe řečeno ledem, je Robert nadšený dynamikou a spontánním výstupným výkonem XR. Pasuje přesně k jeho odvážné povaze, která Roberta znovu a znovu láká k jízdě na ledě. Přesvědčuje ho ovšem také vzpřímená sedací pozice motorky a její komfort: „BMW S 1000 XR se mi zdá velmi zajímavé. Můj otec už vždycky chtěl podniknout dálkovou cestu do Ruska nebo po cestě 66. Rád bych takovou cestu absolvoval s ním. Myslím, že XR se svou cestovní kapacitou by byla dokonalou motorkou pro tuto cestu.“

+ Zobrazit více

Slova následují po činech

Zůstat zde na Zemi.

Slova následují po činech

Jakmile se ve Švédsku objeví led a sníh, Robert Gull upraví své motorky podle nejbláznivějších nápadů tak, aby mohl jezdit i v zimě. BMW Motorrad se setkal s držitelem Guinnessového světového rekordu, který pro interview přijel po ledě rychlostí 200 km/h. Robert nemluví ani přinejmenším zmateně, nýbrž naopak velmi příjemně o zdolaných světových rekordech, svých kořenech, své jezdecké kariéře a své flotile. Ačkoliv samozřejmě trochu bláznivý je - naštěstí.

+ Zobrazit více

Další příběhy, které by tě mohly zajímat

Vybrané motocykly

spinner