Skvělý únik

VISION NEXT 100: Motocykl budoucnosti

Futuristická dvojkolka klouže hledištěm, uhlově černý trojúhelníkový rám osvětluje modrobílé logo BMW. Jezdkyně má namísto přilby jen hledí, které vypadá jako brýle z budoucnosti. Zastavuje a vstává ze sedla, aniž sundá nohy ze stupaček. Motocykl přinášející vizi je představen na výstavě „Ikonické podněty“. Akce přinášející zážitek z budoucnosti „The BMW Group Future Experience“, která slaví svou světovou premiéru v Los Angeles, přenáší diváka do roku 2130.

+ Zobrazit více

Čas, kdy je mobilita ještě více různorodá a vzájemně propojená; čas, kdy digitalizace dostává tvar, který dnes považujeme za surrealistický; čas, kdy se jízda na motocyklu stane analogovou a zároveň neobyčejně emocionální zkušeností. „Motorka mi poskytuje únik z každodenního života. Od chvíle, kdy nasednu, neprožívám nic jiného než absolutní volnost – skvělý únik,“ říká Edgar Heinrich, šéf konstrukce v BMW Motorrad.

+ Zobrazit více

Absolutní volnost

Absolutní volnost

Se svým konstrukčním týmem načrtl Edgar Heinrich tento scénář budoucnosti a na jeho základě navrhl vozidlo přinášející vizi BMW Motorrad VISION NEXT. „Když vyvíjíme motocykl, uvažujeme obvykle asi o pět až deset let do budoucna. Takže pohlédnout dál do budoucnosti bylo pro nás obzvlášť vzrušující a vysoce přitažlivé,“ vykresluje obrázek Edgar Heinrich. Konstruktéři usuzují, že za 30 let bude většina vozidel jezdit autonomně. Život je nacpaný v městech a organizovaný prostředky digitálních služeb. Víc a víc digitalizovaný, víc a víc propojený, víc a víc automatizovaný. Během této prezentace se stala zřejmou důležitost analogových 'oáz', které vracejí lidem pocit volnosti.

+ Zobrazit více

Volnost znamená prožívat prostředí všemi svými smysly a cítit odstředivé síly, zrychlení a vítr. Ideálně bez přilby či ochranného oblečení. Motocykl BMW VISION NEXT 100 nic z toho nepotřebuje. Protože „digitální společník“ – funkční jednotka skládající se z motocyklu a z naší vlastní verze jezdeckého vybavení – zajišťuje vysoký stupeň bezpečnosti. Digitální společník pracuje nepozorovaně v pozadí a zasahuje, když je to potřebné či žádoucí. „Bylo pro nás důležité, aby analogový zážitek z jízdy zůstal nerušený. Displej a provozní koncept fungují tak diskrétně, že to vytváří přirozený a dobře známý pohyb,“ vysvětluje Holger Hampf, šéf projekce pro zákaznické zkušenosti ve skupině BMW Group.

+ Zobrazit více
Motorka mi poskytuje únik z každodenního života. Od chvíle, kdy jsem nastoupil, zažívám naprostou volnost - skvělý únik.

Edgar Heinrich

Šéf konstrukce motocyklů BMW

Pořád je to silniční stroj

Pořád je to silniční stroj

Zcela nový – a přece stroj BMW Motorrad VISION NEXT 100 stále zachycuje prvky z časové osy BMW Motorrad: černý trojúhelníkový rám, bílé linie, klasický motor typu dvouválce boxer. V bočním pohledu vypadá toto vozidlo přinášející vizi jako holé. V souladu s tím jsou ergonomika a poloha sedadla nastaveny jaku u silničního motocyklu. Konstrukce předku je minimalistická a zjemněná vysoce kvalitními detaily. Nad předním kolem je do rámu integrován velký kovový reflektor. Slouží jako vodící zařízení pro vítr a spolu s integrovaným čelním sklem zajišťuje aerodynamicky optimalizované proudění vzduchu.

+ Zobrazit více

Součásti karosérie jako sedlo, horní kryt rámu a kryt předního kola jsou z karbonu. Dvě subtilní červená světla pod karosérií slouží jako koncová světla a směrovky. Pneumatiky mají tlumící funkci a aktivně se přizpůsobují terénu. Červená kolébková páčka vyčnívá z pravé strany řidítek. Konstruovaná jako vědomě mechanický prvek blokuje nebo uvolňuje uchopení plynu.

+ Zobrazit více

Rám jde za kolo

Černý trojúhelníkový rám je vizuální připomínkou typu R 32 z roku 1392 - prvního motocyklu BMW. Ale funkčně má rám s originálem málo společného. Flexframe je pružný a umožňuje ovládání řízení bez kloubů řízení na které jsme dnes zvyklí. Jestliže se řidítka pohnou, celý rám změní tvar a usnadní změnu směru. V závislosti na dopravní situaci se síly k tomu potřebné mění: ovládání řízení je zvlášť snadné v klidu, zatímco při vysokých rychlostech rám tuhne. Vnější povrchové díly jsou připevněné tak, že nabízejí ochranu proti větru a počasí jako plně kapotovaný motocykl. Povrch rámu je vyroben z matné černé textilie.

+ Zobrazit více

Dvouválcový motor boxer bez emisí

Dvouválcový motor boxer bez emisí

Uprostřed rámu je namontován speciální motor. Je to zároveň stylový prvek a památka na věci dávno minulé. Formou a provedením připomíná tradiční motor BMW boxer, skrývá bez-emisní pohonnou jednotku. V závislosti na jízdní situaci se vnější tvar dvouválcového motoru boxer mění. V klidu leží utěsněný.

+ Zobrazit více

Jakmile začnete jet, vyčnívá ze stran blok motoru. Tím se během jízdy optimalizuje aerodynamika a ochrana motocyklu před počasím. Leštěný hliník v této oblasti vzbuzuje atmosféru vysoké kvality.

+ Zobrazit více

Automatické vyvážení: žádná možnost překlopení

Motocykl nepotřebuje stojan. Ne, když pomocné systémy zajišťují dokonalou rovnováhu. Automatické vyvážení umožňuje, aby stroj BMW Motorrad VISION NEXT 100 zůstal stabilní jak při jízdě, tak v klidu. To zlepšuje bezpečnost pro řidiče. Také vše usnadňuje začátečníkům, protože jsou bezpečně vedeni v každé jízdní situaci a nemohou se převrhnout. Ale také zkušení motocyklisté z automatického vyvážení získávají výhody. Protože se motocykl stává ještě svižnějším a dělá zážitek z jízdy ještě dynamičtějším. Asistenční systémy také rozšiřují schopnosti jezdce. Bez ohledu na schopnosti a praxi jsou jezdci schopni trvale rozšiřovat své meze a pozitivně zintenzívnit zážitky z jízdy. Tím, že z každé jízdy udělají zážitek čisté volnosti od začátku do konce.

+ Zobrazit více
Když vyvíjíme motocykl, uvažujeme obvykle asi o pět až deset let do budoucnosti. Podívat se dále je pro nás obzvlášť vzrušující a velmi přitažlivé.

Edgar Heinrich

Šéf konstrukce motocyklů BMW

Brýle s informacemi místo přilby

Brýle s informacemi místo přilby

U stroje BMW Motorrad VISION NEXT 100 jsou jezdec a motocykl zapojeni do přímé výměny. Z prostředí jsou sbírány důležité informace, které pak hledí - v zásadě brýle, jež pokrývají zorné pole řidiče a chrání před větrem - promítá přímo do zorného pole řidiče. Jestliže se řidič dívá rovnou dopředu, nejsou zobrazeny žádné údaje, aby nezasahovaly do jízdního zážitku. Pouze je-li potřebná nějaká akce – například v případě nebezpečí – nebo když jezdec požaduje informace, stane se hledí aktivním. V tom případě se v dolní třetině brýlí objeví symbol digitálního společníka: obrácený trojúhelník vytvářející dvě vodorovné čáry. Displej se podobá tomu z kokpitu letadla. Ukazuje současný úhel náklonu a ideální stopu. Pokud dojde k odchylce, může ji jezdec korigovat. Pokud jezdec nereaguje, nebo to udělá příliš pozdě, provede motocykl korekci sám. Pohled nahoru bude mít funkci zpětného zrcátka. Pokud jezdec upře svůj pohled o něco níže pod normální zorný úhel, otevře se nabídka, kde může jezdec spustit každou funkci s použitím řízení pomocí gest prsty. Pokud pohlédne ještě níže, otevře se mapový pohled, ukazující jezdci jeho zvolenou trasu.

+ Zobrazit více

Módní sdělení místo těžkého ochranného oblečení

Módní sdělení místo těžkého ochranného oblečení

Lehké látky místo kůže a příslušenství. Motorkářský oděv od BMW Motorrad VISION NEXT 100 je módním sdělením a nabízí ochranu proti větru a počasí a přispívá tak podstatně k celkovému jízdnímu zážitku. Funkční  tkanina jezdce buď chladí nebo zahřívá, jak je třeba. Těžké oděvy, které jsou buď příliš teplé nebo je v nich příliš zima, jsou věcí minulosti. Pružná pásková struktura oblečení a obuvi byla inspirována svalovými vlákny. Jezdce aktivně podpírá v závislosti na jízdní situaci a tím snižuje jeho zatížení. Oblast kolem krku v jezdcově oblečení může být při vyšších rychlostech naplněna vzduchem. To pak ulevuje krční páteři a zvyšuje úroveň pohodlí. Pomocí vibračních prvků na pažích a nohách poskytuje oblečení navigační signály nebo ukazuje dosažení mezního úhlu náklonu. Bezpečnostní funkce oblečení jezdce již není vyžadována, protože ji zastávají systémy inteligentní asistence.

+ Zobrazit více
Další příběhy, které by tě mohly zajímat
Vybrané motocykly
spinner