Skvělý únik

VISION NEXT 100: Motocykl budoucnosti

Brýle místo přilby, elegantní a chytré oblečení, úplná rovnováha bez stojanu: jen tři z mnoha vynálezů, které se mohou stát pro jízdu na motocyklu standardem a které přidávají nový rozměr pocitu svobody ve stále víc digitalizovaném světě. A to nejlepší: tohle vozidlo přinášející vizi je už zde. Představení motocyklu BMW Motorrad VISION NEXT 100.

Futuristická dvojkolka klouže hledištěm, uhlově černý trojúhelníkový rám osvětluje modrobílé logo BMW. Jezdkyně má namísto přilby jen hledí, které vypadá jako brýle z budoucnosti. Zastavuje a vstává ze sedla, aniž sundá nohy ze stupaček. Motocykl přinášející vizi je představen na výstavě „Ikonické podněty“. Akce přinášející zážitek z budoucnosti „The BMW Group Future Experience“, která slaví svou světovou premiéru v Los Angeles, přenáší diváka do roku 2130.

+ Zobrazit více

Čas, kdy je mobilita ještě více různorodá a vzájemně propojená; čas, kdy digitalizace dostává tvar, který dnes považujeme za surrealistický; čas, kdy se jízda na motocyklu stane analogovou a zároveň neobyčejně emocionální zkušeností. „Motorka mi poskytuje únik z každodenního života. Od chvíle, kdy nasednu, neprožívám nic jiného než absolutní volnost – skvělý únik,“ říká Edgar Heinrich, šéf konstrukce v BMW Motorrad.

+ Zobrazit více

Absolutní volnost

Absolutní volnost

Se svým konstrukčním týmem načrtl Edgar Heinrich tento scénář budoucnosti a na jeho základě navrhl vozidlo přinášející vizi BMW Motorrad VISION NEXT. „Když vyvíjíme motocykl, uvažujeme obvykle asi o pět až deset let do budoucna. Takže pohlédnout dál do budoucnosti bylo pro nás obzvlášť vzrušující a vysoce přitažlivé,“ vykresluje obrázek Edgar Heinrich. Konstruktéři usuzují, že za 30 let bude většina vozidel jezdit autonomně. Život je nacpaný v městech a organizovaný prostředky digitálních služeb. Víc a víc digitalizovaný, víc a víc propojený, víc a víc automatizovaný. Během této prezentace se stala zřejmou důležitost analogových 'oáz', které vracejí lidem pocit volnosti.

+ Zobrazit více

Volnost znamená prožívat prostředí všemi svými smysly a cítit odstředivé síly, zrychlení a vítr. Ideálně bez přilby či ochranného oblečení. Motocykl BMW VISION NEXT 100 nic z toho nepotřebuje. Protože „digitální společník“ – funkční jednotka skládající se z motocyklu a z naší vlastní verze jezdeckého vybavení – zajišťuje vysoký stupeň bezpečnosti. Digitální společník pracuje nepozorovaně v pozadí a zasahuje, když je to potřebné či žádoucí. „Bylo pro nás důležité, aby analogový zážitek z jízdy zůstal nerušený. Displej a provozní koncept fungují tak diskrétně, že to vytváří přirozený a dobře známý pohyb,“ vysvětluje Holger Hampf, šéf projekce pro zákaznické zkušenosti ve skupině BMW Group.

+ Zobrazit více
Motorka mi poskytuje únik z každodenního života. Od chvíle, kdy jsem nastoupil, zažívám naprostou volnost - skvělý únik. “

Edgar Heinrich

Šéf konstrukce motocyklů BMW

Pořád je to silniční stroj

Pořád je to silniční stroj

Zcela nový – a přece stroj BMW Motorrad VISION NEXT 100 stále zachycuje prvky z časové osy BMW Motorrad: černý trojúhelníkový rám, bílé linie, klasický motor typu dvouválce boxer. V bočním pohledu vypadá toto vozidlo přinášející vizi jako holé. V souladu s tím jsou ergonomika a poloha sedadla nastaveny jaku u silničního motocyklu. Konstrukce předku je minimalistická a zjemněná vysoce kvalitními detaily. Nad předním kolem je do rámu integrován velký kovový reflektor. Slouží jako vodící zařízení pro vítr a spolu s integrovaným čelním sklem zajišťuje aerodynamicky optimalizované proudění vzduchu.

+ Zobrazit více

Součásti karosérie jako sedlo, horní kryt rámu a kryt předního kola jsou z karbonu. Dvě subtilní červená světla pod karosérií slouží jako koncová světla a směrovky. Pneumatiky mají tlumící funkci a aktivně se přizpůsobují terénu. Červená kolébková páčka vyčnívá z pravé strany řidítek. Konstruovaná jako vědomě mechanický prvek blokuje nebo uvolňuje uchopení plynu.

+ Zobrazit více

Rám jde za kolo

Černý trojúhelníkový rám je vizuální připomínkou typu R 32 z roku 1392 - prvního motocyklu BMW. Ale funkčně má rám s originálem málo společného. Flexframe je pružný a umožňuje ovládání řízení bez kloubů řízení na které jsme dnes zvyklí. Jestliže se řidítka pohnou, celý rám změní tvar a usnadní změnu směru. V závislosti na dopravní situaci se síly k tomu potřebné mění: ovládání řízení je zvlášť snadné v klidu, zatímco při vysokých rychlostech rám tuhne. Vnější povrchové díly jsou připevněné tak, že nabízejí ochranu proti větru a počasí jako plně kapotovaný motocykl. Povrch rámu je vyroben z matné černé textilie.

+ Zobrazit více

Dvouválcový motor boxer bez emisí

Dvouválcový motor boxer bez emisí

Uprostřed rámu je namontován speciální motor. Je to zároveň stylový prvek a památka na věci dávno minulé. Formou a provedením připomíná tradiční motor BMW boxer, skrývá bez-emisní pohonnou jednotku. V závislosti na jízdní situaci se vnější tvar dvouválcového motoru boxer mění. V klidu leží utěsněný.

+ Zobrazit více

Jakmile začnete jet, vyčnívá ze stran blok motoru. Tím se během jízdy optimalizuje aerodynamika a ochrana motocyklu před počasím. Leštěný hliník v této oblasti vzbuzuje atmosféru vysoké kvality.

+ Zobrazit více

Automatické vyvážení: žádná možnost překlopení

Motocykl nepotřebuje stojan. Ne, když pomocné systémy zajišťují dokonalou rovnováhu. Automatické vyvážení umožňuje, aby stroj BMW Motorrad VISION NEXT 100 zůstal stabilní jak při jízdě, tak v klidu. To zlepšuje bezpečnost pro řidiče. Také vše usnadňuje začátečníkům, protože jsou bezpečně vedeni v každé jízdní situaci a nemohou se převrhnout. Ale také zkušení motocyklisté z automatického vyvážení získávají výhody. Protože se motocykl stává ještě svižnějším a dělá zážitek z jízdy ještě dynamičtějším. Asistenční systémy také rozšiřují schopnosti jezdce. Bez ohledu na schopnosti a praxi jsou jezdci schopni trvale rozšiřovat své meze a pozitivně zintenzívnit zážitky z jízdy. Tím, že z každé jízdy udělají zážitek čisté volnosti od začátku do konce.

+ Zobrazit více
Když vyvíjíme motocykl, uvažujeme obvykle asi o pět až deset let do budoucnosti. Podívat se dále je pro nás obzvlášť vzrušující a velmi přitažlivé. “

Edgar Heinrich

Šéf konstrukce motocyklů BMW

Načmáraný návrh
Montáž Vision Next 100
Předběžný návrh Vision Next 100
Zadní světlo Vision Next 100
Studiový návrh barevné kombinace
Předběžný návrh Vision Next 100
Skica Vision Next 100
Počítačový návrh Vision next 100

Brýle s informacemi místo přilby

Brýle s informacemi místo přilby

U stroje BMW Motorrad VISION NEXT 100 jsou jezdec a motocykl zapojeni do přímé výměny. Z prostředí jsou sbírány důležité informace, které pak hledí - v zásadě brýle, jež pokrývají zorné pole řidiče a chrání před větrem - promítá přímo do zorného pole řidiče. Jestliže se řidič dívá rovnou dopředu, nejsou zobrazeny žádné údaje, aby nezasahovaly do jízdního zážitku. Pouze je-li potřebná nějaká akce – například v případě nebezpečí – nebo když jezdec požaduje informace, stane se hledí aktivním. V tom případě se v dolní třetině brýlí objeví symbol digitálního společníka: obrácený trojúhelník vytvářející dvě vodorovné čáry. Displej se podobá tomu z kokpitu letadla. Ukazuje současný úhel náklonu a ideální stopu. Pokud dojde k odchylce, může ji jezdec korigovat. Pokud jezdec nereaguje, nebo to udělá příliš pozdě, provede motocykl korekci sám. Pohled nahoru bude mít funkci zpětného zrcátka. Pokud jezdec upře svůj pohled o něco níže pod normální zorný úhel, otevře se nabídka, kde může jezdec spustit každou funkci s použitím řízení pomocí gest prsty. Pokud pohlédne ještě níže, otevře se mapový pohled, ukazující jezdci jeho zvolenou trasu.

+ Zobrazit více

Módní sdělení místo těžkého ochranného oblečení

Módní sdělení místo těžkého ochranného oblečení

Lehké látky místo kůže a příslušenství. Motorkářský oděv od BMW Motorrad VISION NEXT 100 je módním sdělením a nabízí ochranu proti větru a počasí a přispívá tak podstatně k celkovému jízdnímu zážitku. Funkční  tkanina jezdce buď chladí nebo zahřívá, jak je třeba. Těžké oděvy, které jsou buď příliš teplé nebo je v nich příliš zima, jsou věcí minulosti. Pružná pásková struktura oblečení a obuvi byla inspirována svalovými vlákny. Jezdce aktivně podpírá v závislosti na jízdní situaci a tím snižuje jeho zatížení. Oblast kolem krku v jezdcově oblečení může být při vyšších rychlostech naplněna vzduchem. To pak ulevuje krční páteři a zvyšuje úroveň pohodlí. Pomocí vibračních prvků na pažích a nohách poskytuje oblečení navigační signály nebo ukazuje dosažení mezního úhlu náklonu. Bezpečnostní funkce oblečení jezdce již není vyžadována, protože ji zastávají systémy inteligentní asistence.

+ Zobrazit více

Vybrané motocykly

spinner