„Běžný den, to není nic pro mně.“

Rozhovor s tvůrcem motorek na míru Haydenem Robertsem.

Hayden Roberts žije v Long Beach v Kalifornii. Právě zde založil proslulou dílnu Hell On Wheels MC. A právě odsud pochází název jeho závodu klasických motocyklů, který se proslavil po celém světě. Protože když si Hayden zrovna nehraje s motorkami, organizuje závody. A protože každý závod je jedna velká party, je znám i jako „hlavní organizátor zábavy“. Rozený bavič a člověk naprosto posedlý motorkami – skvostná kombinace.

Haydene, čím tě tak fascinují motorky?
Když mi byly asi tři nebo čtyři roky, vzal mě otec na Velkou cenu Velké Británie. Od té doby trávím prakticky každý víkend na závodní trati. Ale více než samotná trať mě vždycky uchvacovaly ty zvuky a vůně. Když jedu na motorce, na nic nemyslím – to se mi na tom líbí nejvíc. V tu chvílí vnímám jen zvuk motoru a starám se jen o to, abych našel tu nejlepší trasu. Zatáčka za zatáčkou.
Jaké máš do budoucna plány s dílnou Hell on Wheels MC?
V budoucnosti chci v Kalifornii začít pořádat více akcí. Půjde i o závody v terénu a v horách. Taky se chceme vydat za moře a zorganizovat nějaké závody v Japonsku. Možná i v Evropě.
Jak vznikla tvoje přezdívka „hlavní organizátor zábavy“?
Přesně to nevím. Ale když jsem začal s pořádáním závodů, vždycky se to zvrhlo v jednu velkou party. Vlastní soutěžení ustupovalo do pozadí. Jakmile se objeví člověk ve vikingské helmě nebo převlečený za banán, víte, že o zábavu nebude nouze.
Kam by ses chtěl vydat na cesty?
Na září mám naplánovaný výlet do Himaláje. Tady v Kalifornii by byla velkým zážitkem jízda po losangeleské hřebenové dálnici do High Desert. Ta cesta má v sobě prostě vše - serpentiny, které přecházejí do širokých silnic otevřenou krajinou ubíhající kamsi do pouště.
+ Zobrazit více

Opravdová dílna na tvorbu motorek na míru vznikne časem z nadšení pro motorky a vše kolem nich. V dílně Hell On Wheels MC si mohou milovníci starých klastických motorek buďto nechat opravit a obnovit své stroje, nebo i zadat výrobu zcela nových motocyklů na míru.

+ Zobrazit více

V této kalifornské motorkářské dílně motorky nejsou jen něco, s čím si mechanici hrají. Chlapi z Hell on Wheels MC už několik let pořádají závody klasických motocyklů. Ty se v průběhu let staly širokodaleko známými, ale spíše než o soutěžení u nich jde o zábavu. Doposud se tyto akce konaly výhradně v Kalifornii. V budoucnu se počítá i se závody v Japonsku a v Evropě.

+ Zobrazit více
S kým bys rád něco podnikl?
Jako první na mysli samozřejmě vytanou ti skuteční velikáni, jako Agostini nebo Kenny Roberts. Ale když nad tím tak přemýšlím, na ty nemám ani náhodou, takže by to asi nebyla taková legrace. Alespoň teda ne pro oba. Potom mě napadá Joy Lewisová – to je člověk, který se s chutí pustí do čehokoli. To je na tom vždycky to nejzábavnější.
Jak by vypadal dokonalý den se scramblerem R nineT?
Vybral bych si na mapě trasu s dokonalým mixem terénů. S roklemi, horami a neprůjezdnými stezkami. A potom bych se prostě vydal střemhlav vstříc dobrodružství - s kámošem a bez itineráře.
+ Zobrazit více

Při focení scrambleru BMW Motorrad v Kalifornii to jiskřilo! Joy Lewisová a Hayden Roberts to dali skutečně dohromady. Nedávno se vzali.

Scrambler R nineT, to je svoboda, nekonvenčnost a nespoutaný životní styl. Hodí se k tobě tyto vlastnosti?
Zkusil jsem si běžný život člověka, co dělá od devíti do pěti, ale nebylo to nic pro mně. Koneckonců, každý si musíme přijít na to, co nám sedí. A pro mně to znamená dělat to, co chci a kdy to chci. Jde zkrátka o to zjistit, co je v životě skutečně důležité a co člověku přináší radost. A pokud to nejsou peníze, vždycky to jde nějak zařídit.
Máš životní motto?
Najdi to, co miluješ, a nech, ať tě to zabije - Bukowski.
Co pro tebe osobně znamenají motorky?
Zajet si na cestě domů.
+ Zobrazit více

Poctivý. Nespoutaný. Vzduchem chlazený

Nechej se šlehat větrem, nakloň se do každé zatáčky a zažívej svobodu s každým metrem cesty, který urazíš – díky BMW R nineT Scrambler můžeš být tím, kým skutečně jsi. Tvrdý, nekonvenční a běžným normám se vymykající. Jde tam, kam chce. Stvořený pro každého, kdo chce, aby jeho motorka byla čistá a minimalistická a aby porušovala všechna pravidla.

R nineT Scrambler

Další příběhy, které by tě mohly zajímat

Vybrané motocykly

spinner