„Za svou inspiraci vděčím motorkám.“

Rozhovor s autorem Roberto Parodim.

Roberto Parodi z Itálie býval bankéřem a spisovatelem. Poté ho rozpoznal člověk z televize jako autora knih o motocyklech, a Roberto získal svou vlastní dokumentární reality show. Najednou se ocitl v roli spisovatele a moderátora. Jako bankéř skončil. Od té doby jeho život je plný dobrodružství, a cestování a motocykly dodávají sílu jeho představivosti. 

Roberto, máš spoustu zálib. Jsi nyní spíše televizní moderátor, novinář nebo cestovatel?
Asi bych se označil za autora. V prvé řadě jsem vypravěč. Myslím, že příběhy dělají naši realitu zajímavější a přitažlivější.
Ale není život nakonec daleko zajímavější, než příběhy v knihách?
Chcete-li vyprávět příběh, musíte vědět, o čem chcete mluvit. A protože moje příběhy jsou vždy o cestách a dobrodružstvích, musím na své motorce objíždět celý svět, abych mohl psát své knihy. Proto jsou ty dvě věci tak úzce propojeny.
Proč píšeš o motocyklech?
Protože ty nádherné stroje prostě miluji. Motocykl je nástroj představivosti: když na něm jedu, přemýšlým a sním o budoucnosti.
Máš nějaké motto, kterým se v životě řídíš?
CCC. To je zkratka pro cabeza, corazón a cojones. To je španělsky hlava, srdce a koule (směje se).
+ Zobrazit více

To se snadno zapamatuje. Co to pro tebe znamená?

Pro mě to ironicky označuje hlavní rysy motorkáře: inteligence a zdravý rozum, láska a velkorysost a trocha odvahy, kterou má každý motorkář. 

A kdy jsi v hlavě objevil trochu té odvahy motorkáře?

Na motorce jezdím od svých 14 let. Miluji ten pocit svobody, který mi motorka dává.

Kam by sis zajel zažít tento pocit a proč?

Ideální trasa by vedla po transsaharské silnici z Maroka do Senegalu. Tu cestu miluji. Když jsem po ní jel poprvé a po 15 dnech dojel do Dakaru, cítil jsem se jako starý dobyvatel, který přišel z Evropy objevovat Afriku. Pro takovou cestu by byl ideální scrambler.

A pokud bys chtěl společnost, s kým by ses na takovou cestu nejradši vydal?

Rád bych absolvoval dlouhou mezinárodní cestu se svými dětmi Pietrem a Vittoriem (21 a 19 let). To je můj sen. Oba jezdí na krásných starých motorkách a jsou blázni do klasických motocyklů. Stejně jako jejich otec. Ale proč?

+ Zobrazit více

Členy rodiny Parodiů nespojuje jen jejich vášeň pro motorky s motory, které dobře znějí. Jejich druhé společné hobby se týká hezkých věcí k poslechu. Roberto a jeho dva synové hrají v rodinné kapele nazvané „Peter's Room“. Vittorio (na obrázku napravo) hraje na kytaru a zpívá, stejně jako Roberto. Pietro (nalevo) hraje na bubny.

+ Zobrazit více

Pokud Roberto zrovna necestuje se svými syny, rád se projíždí se svými třemi kamarády: Andreou, Franceskem a Liviem. Často s nimi cestuje po světě v rámci natáčení televizní pořadu „Born to Ride“. Tento pořad má formát dokumentární reality show, v němž Roberto divákům líčí každodenní dobrodružství, která přináší cesty na motorkách.

+ Zobrazit více
Odkud se bere tvoje vášeň pro scramblery?
Idea scrambleru je úzce spjata se svobodou, protože tyto motorky byly vytvořeny z různých částí jiných strojů tak, aby vyhovovaly potřebám řidiče. To je ta skutečná svoboda: vynalézání a vytváření něčeho, co člověk skutečně potřebuje. Jet na motorce znamená užít si skutečného ducha a styl motocyklu, který byl vytvořen nekonvenčním způsobem nekonvenčními lidmi.
Jak se samorostovi, jako jsi ty, pozdává R nineT Scrambler?
Je to čistý scrambler se všemi zvláštními prvky. Citlivý motor, pohodlné sedlo a správná poloha při jízdě. Snadno se ovládá a člověk má pocit, že je s motorkou skutečně srostlý.
Jak by vypadal tvůj dokonalý den s R nineT Scrambler?
Je jaro, neděle ráno. Brzo ráno dojedu na místo setkání v centru Milána, dám si kávu a poté vyrazím s přáteli směrem na Ligurskou riviéru. Na pobřeží se v prvních slunečních paprscích těšíme vůni středomořských rostlin, zaparkujeme naše scramblery před malou restaurací a dáme si spaghetti alle vongole. Může existovat něco lepšího?
+ Zobrazit více

Poctivý. Nespoutaný. Vzduchem chlazený

Nechej se šlehat větrem, nakloň se do každé zatáčky a zažívej svobodu s každým metrem cesty, který urazíš – díky BMW R nineT Scrambler můžeš být tím, kým skutečně jsi. Tvrdý, nekonvenční a běžným normám se vymykající. Jde tam, kam chce. Stvořený pro každého, kdo chce, aby jeho motorka byla čistá a minimalistická a aby porušovala všechna pravidla.

R nine T Scrambler

Další příběhy, které by tě mohly zajímat

Vybrané motocykly

spinner