Duch legendy

Duch rallye Paříž-Dakar s motocyklem R nineT Urban G/S.

Rallye Paříž-Dakar je legendární, stejně jako lidé a stroje, které v ní soutěží. Joy Lewisová prozkoumává počátky této epochální pouštní rallye ve městech, kde závod začínal a končil. Její dva společníci: Hubert Auriol, jenž v 80. letech dvakrát zvítězil v rallye Paříž-Dakar s BMW; a R nineT Urban G/S - motocykl, který svým designem připomíná legendární R 80 G/S.

Stačí jediný pohled na motorku Urban G/S a osmdesátá léta ožívají - počátky pouštní rallye, když se Hubert Auriol a Gaston Rahier vydávali na nejdobrodružnější cestu svých životů, která vedla z Paříže do Dakaru. Úspěch těchto dvou hrdinů off-roadu v té době je úzce spjatý s motorkou R 80 G/S, duálním sportovním strojem, který se stal díky rallye Paříž-Dakar nesmrtelným.

Geny tohoto ikonického stroje jsou i dnes předávány dál a samotná motorka je i nadále zdrojem inspirace pro novou R nineT Urban G/S. Zatímco z hlediska jízdních vlastností a inovativních technologií se jednoznačně jedná o stroj, který patří do rodiny R nineT, svým vzhledem připomíná spíše R 80 G/S: bílé prvky těla motorky, úzké, mírně prodloužené červené sedlo, zdvižený kryt předních kol a maska světlometu. Je na čase prozkoumat počátky rallye v Paříži a Dakaru na motorce Urban G/S.

+ Zobrazit více

Návštěva u Huberta Auriola

Průjezd Paříží na motorce Urban G/S, přes náměstí Place du Trocadéro, slavné místo startu rallye Paříž-Dakar.

Joy na motorce Urban G/S projíždí samotným srdcem Paříže. Na pravém břehu Seiny míjí náměstí Place du Trocadéro, které se táhne od Eiffelovy věže k břehu řeky. V roce 1978 se na tomto náměstí vydalo na první rallye Paříž-Dakar téměř 200 nadšenců motoristického sportu. Měli před sebou cestu dlouhou téměř 1 000 km přes Alžírsko, Niger, Mali a Burkinu Faso do Senegalu. Jedním z těchto dobrodruhů byl Hubert Auriol, kterému v té době bylo 25 let. V té době neměl ani tušení o tom, že pouštní závod několikrát vyhraje, a že se významně zaslouží o vznik kultu jménem BMW GS.  

+ Zobrazit více

Joy Lewisová si domluvila schůzkku s Hubertem Auriolem v jeho pařížském loftu.

Asi o 40 let později Joy Lewisová míří za Hubertem do jeho pařížského loftu na motorce Urban G/S. Obrázky, trofeje, staré časopisy o motoristickém sportu a helmy z té doby uvnitř ukazují, jak významně rallye formovala Hubertův život. Joy se nemůže dočkat, až bude moci Hubertovi položit všechny ty otázky, které se jí honí hlavou, když projíždí Paříží. „Říkala jsem si, že bych měla krotit svou zvědavost. Ale byly to plané obavy, Hubert mi nadšeně odvyprávěl celý svůj příběh. Dychtivě jsem vyslechla každé jeho slovo.“ Když Hubert vypráví, v očích se mu zračí neukojitelná touha po dobrodružství, která ho dnes, když je mu 64 let, žene vpřed stejně jako tehdy.  

+ Zobrazit více

Trofeje, přilby, obrázky: Hubertova mimulost závodníka rallye.

Hubert vyprávěl o 26. prosinci 1978, kdy se mu naplnil jeho sen zajet si do Afriky, když se stal účastníkem rallye Paříž-Dakar. Cesta, která mu změnila život víc, než by si byl býval dovedl představit. „Přál jsem si, abych během rallye zažil stalo mimořádného, a on pak obrátil celý můj život naruby. I po návratu jsem nedokázal přestat myslet na tu cestu a najednou mi to došlo: tohle je život!“ Při rozhovoru Joy ztratila pojem o čase. Měla pocit, jako by se té rallye zúčastnila taky. „Když Hubert vypráví své příběhy, dochází mi, že člověk si má zkrátka plnit své sny, nejen o nich snít.“

+ Zobrazit více

Mezi oceánem a pouští

V Dakaru ustupuje temně černý asfalt tmavě červenému štěrku.

Paříž a Dakar by sotva mohly být ještě odlišnější, myslí si Joy, když s Hubertem projíždí hlavím městem Senegalu. Hluboký černý asfalt ustupuje červenohnědému štěrku, který se brzy změní v krajku výmolů. Pokud ulice v centru Dakaru vypadají takto, představte si, jak asi vypadají cesty na venkově nebo v poušti, kterou překonávali jezdci rallye Paříž-Dakar. „Od té doby se nic nezměnilo,“ říká Hubert a vypadá, jako by se mu ulevilo. „Možná vyrostlo několik nových budov a ulic. Ale atmosféra je stejná. Lidé jsou pořád stejně nadšení a přátelští. „Ach! Ty ses nám vrátil,“ říkají mi často, jako bych byl jedním z nich.  

+ Zobrazit více

Jízda na Urban G/S ulicemi Dakaru vyvolává v Hubertu Auriolovi silné vzpomínky.

Pro Joy je inspirující Hubertova láska k Senegalu a zdejším lidem a emoce, které v něm rallye vyvolává. „Jako cílová destinace rallye je Senegal zvláštním místem. Lidé jsou tak šťastní a tak radostně vás povzbuzují. Má to tu správnou atmosféru pro finále.“ Naskočí na Urban G/S, který mu připomíná jeho R 80 G/S z osmdesátých let. Boxer, na kterém si dojel pro vítězství v nejtěžším pouštním závodě v letech 1981 a 1983. „Tahle motorka ve mně vyvolává silné emoce. S barvami motorsportu BMW mám spojenou celou řadu krásných vzpomínek a jsem rád, že odkaz R 80 G/S přežívá dodnes.“ Hubert se na své motorce pohybuje ulicemi „svého“ Dakaru se stejnou jistotou jako místní, Joy ho uctivě následuje.  

+ Zobrazit více

Jízda mezi stády koz a troubícími taxíky: to je Dakar.

Razí si na svých strojích cestu mezi barevnými autobusy a troubícími taxíky; předjíždění rachotící vozíky tažené osly. Na náměstí Nezávislosti se doprava zastaví, protože přes silnici právě přechází farmář se svým stádem koz. Právě tady se slavil dojezd rallye. „Náměstí bylo přeplněno lidmi a ulice byly naprosto neprůjezdné. Trvalo nám hodiny, než se nám podařilo prodrat se k pódiu, kde se udílely ceny“, říká Hubert. Každý okamžik je připomínkou toho, že v Africe plyne život jiným tempem. Je čas zařadit nižší stupeň a porozhlédnout se po tomto exotickém místě na západě Afriky.  

+ Zobrazit více

Krátká pauza ve městě, ve kterém je na všechno času dost.

Hlavní město Senegalu vypráví nekonečný příběh odehrávající se mezi oceánem a pouští. Atlantský oceán obklopuje poloostrov ze tří stan. A i když hned za městem začínají stepi, klima v Dakaru je tropické a vlhké a jeho půda je úrodná. Mezi zelenými oázami parků dominují městskému panoramatu staveniště. Není ale zřejmé, zda na nich probíhá stavba nebo demolice budov. Vedle mohutných hotelových budov se krčí jednoduché chatrče. Před šedivými betonovými budovami jsou postaveny barevné stánky trhovců. Hubert a Joy si dávají pauzu v restauraci na pláži. Mosazná deska na „Stěně slávy“ v restauraci ukazuje, jak moc si Huberta Auriola v Dakaru váží. Jeho jméno se skví vedle jmen popových hvězd osmdesátých let, jako jsou francouzská zpěvačka Dalida a Stevie Wonder.  

+ Zobrazit více

Mezi rudou půdou a rudou oblohou na pobřeží Dakaru.

Pokračují ulicí Route de la Corniche Ouest, která vede po pobřeží směrem na sever. Joy vlastní originální R80 G/S Paris-Dakar a nemůže uvěřit, že se vydá na trasu rallye s jedním z hrdinů z oněch dnů. „Snažím se, aby v mém životě bylo vždy dost dobrodružství. Hubertův příběh mě utvrzuje v tom, že právě tak se má žít.“ Joy by si ráda tento okamžik uchovala. Pod nohama mají červenou zem, která se plynule mísí s rudým západem slunce nad Atlantikem. Mají odsud nádherný výhled na město, jehož silueta problikává ve večerním světle. Zdá se, že ve městě, ve kterém je vždy na vše dost času, se čas zastavil.  

+ Zobrazit více
Lidé jsou pořád stejně nadšení a přátelští. Často říkají: Ach! Ty ses nám vrátil, jako bych byl jedním z nich. “

Hubert Auriol

Snová destinace Lac Rose

Břeh jezera Lac Rose lemují otlučené dřevěné čluny.

Všude je ticho. To ticho jen zintenzivňuje okamžik a pocit, který ve vás vyvolává prostý pohled na růžové jezero. Lac Rose - snová destinace Světoznámá jako cíl rallye Paříž-Dakar. Zde, 30 kilometrů severovýchodně o rušného hlavího města Senegalu, je svět jiný. „Jezero Lac Rose je magické,“ říká Joy v naprostém úžasu, když s Hubertem příjíždějí k jezeru. Pobřeží lemují řady vetchých dřevěných loděk. Farmáří vyplouvají na jezero, a z jeho dna získávají sůl. Za samfírovými keři se zvedají na úžině mezi jezerem a Atlantikem písečné duny.  

+ Zobrazit více

Hubertovi se do paměti vryly okamžiky z dojezdu rallye Paříž-Dakar.

„Když jsme přijeli po dojezdu do cíle rallye, takové ticho tady opravdu nebylo,“ říká Hubert a směje se. „Všude byli lidé, kteří se veselili a oslavovali nás jako hvězdy. Ten okamžik byl po všech těch těžkostech, pochybnostech a potížích, které přinesl závod, naprosto nezapomenutelný.“ Pro Huberta jsou jeho zážitky stále živé, i když už jsou dávno minulostí. Vypálili se mu do paměti. A nejen to. Zformovali jeho život a udělaly z něj a z rallye Paříž-Dakar opravdovou legendu.  

+ Zobrazit více

Další příběhy, které by tě mohly zajímat

Vybrané motocykly

spinner