„Vše kolem nás bylo kdysi navrženo.“

Rozhovor s návrhářem Stephenen Kennen o klasice v moderním hávu.

Designer Stephen Kenn je znám svou minimalistickou, puristickou prací. Jeho filosofie: autentické klasické materiály s designem v moderním stylu. Jeho „Sbírka dědictví“ dokládá zvlášť působivým způsobem, jak tento Kaliforňan redukuje prostý sedací nábytek a poté jej stylově kombinuje s vysoce kvalitními klasickými materiály. Protože je přesvědčen, že design by měl být co nejjednodušší a nejfunkčnější, a použité materiály by měly vnášet historii do současnosti.

Stephene, chtěl jsi být vždy návrhářem?
Ne, touha věnovat se tomuto řemeslu ve skutečnosti přišla až časem. Na začátku se moje nápady omezovaly jen na po domácku tkaná trička a pak na džíny. Potom jsem začal vytvářet brašny. Mezitím jsem snil o navrhování nábytku. Doufám, že jednou se budu moci zhostit i architektonických a uměleckých projektů.
Co se ti na tvojí profesi líbí nejvíce?
Strašně rád navrhuji! „Vše kolem nás bylo kdysi navrženo.“ Vnímám interakci mezi lidmi a předměty jako rozhovor mezi kulturou a světem. Jakmile někdo vytvoří nějaký výrobek nebo umělecký předmět, ten pak bude dlouho existovat a svého tvůrce dokonce přežije. Budoucí generace budou mluvit o tom, co jsme vytvořili, když se budou bavit o naší době.
Kde nacházíš inspiraci pro svou práci?
Vždycky si položím otázku: jak můžu tento problém vyřešit? Nevnímám problémy jako něco nežádoucího, ale jako zdroj inspirace. Rád přemýšlím o jednoduchých každodenních problémech. V současné době si lámu hlavu s rozkládacím jídelním stolem a těším se, až ho v květnu představím na mezinárodním veletrhu současného nábytku v New Yorku.
+ Zobrazit více
Máš někdy obavu, že nebudeš schopen řešit problémy?
Moje nejlepší výtvory vzniky, když jsem zapomněl na obavy ze selhání a zariskoval jsem, abych mohl přivést na svět krásné věci. Když navrhuji, mám pocit, že všechno je možné.
To zní jako naprostá svoboda.
Svoboda je skvělé slovo. Dokonale postihuje ten pocit, který mám, když sedím na scrambleru R nineT. V mé práci a v mém životě existuje několik věcí, které mi přivodí stejný pocit svobody, jako když jedu na motorce.
Jak ses dostal k motorkám?
Ve skutečnosti mě pro motorky nadchla moje žena. Právě ona byla tím důvodem, proč jsem si koupil svou první motorku: Hondu 360 Café Style z roku 1975. V té době jsem si musel na vlastní kůži projít všemi problémy, které mohou nastat s klasickou motorkou. Chtěl jsem si udělat několik oprav sám a přitom jsem se seznámil se spoustou nových lidí v Los Angeles. S mnoha z nich se přátelím dodnes. Takže pokud jde o motorky a vše, co s nimi souvisí, jde o sounáležitost lidí, kteří se kolem motorek pohybují.
Kam až jsi už na motorce dojel?
Loni v září jsme se ženou na BMW 700 GS pět dní jezdili po skotské vysočině. Nikdy jsem neviděl něco tak krásného.
+ Zobrazit více
Jaká bude tvoje příští destinace?
Přemýšleli jsme o tom, že si na podzim zaletíme do Austrálie, a doufáme, že se zase svezeme na motorkách BMW. Několikrát jsem projížděl Skalistými horami, ale vždycky jsem snil o tom, že na motorce přejezdu přes sedlo.
Jak by vypadal tvůj dokonalý den s R nineT Scrambler?
V ideálním případě bych vstal velmi brzo ráno, zabalil si nějaké jídlo a vydal se na R nineT Scrambler na pobřeží. V poledne bych se rozjel směrem ke kaňonům hledat nějaké skvělé místo pro piknik s vyhlídkou. Potom bych jel podél pobřeží pacifickou pobřežní dálnicí. Miluji tuhle trasu.
Co pro tebe osobně znamenají motorky?
Možnost vyzkoušet si, co dokážu, a nechat se inspirovat. Obojí zároveň.
+ Zobrazit více

Návrhářské studio

Návrhářské studio

Společně se svou ženou Stephen Kenn od roku 2011 vede své vlastní návrhářské studio. Většinou v něm vytváří nábytek a kožené výrobky. Nechává se vést svou zvědavostí a hraje si s tvary a materiály tak, aby výsledný předmět redukoval na naprosté minimum. Inspiraci hledá spíše mimo oblast motorek.

+ Zobrazit více

Ke svým návrhářským projektům přistupuje jako k experimentu. Na začátku je vždy hledání nových materiálů, tvarů a postupů. A stejné je to i s hledáním smysluplné historie. Tak vznikají funkční předměty s moderními tvary a vysoce kvalitními materiály - vše „Vyrobeno v centru L.A.“

+ Zobrazit více

Poctivý. Nespoutaný. Vzduchem chlazený

Nechej se šlehat větrem, nakloň se do každé zatáčky a zažívej svobodu s každým metrem cesty, který urazíš – díkyBMW R nineT Scrambler můžeš být tím, kým skutečně jsi. Tvrdý, nekonvenční a běžným normám se vymykající. Jde tam, kam chce. Stvořený pro každého, kdo chce, aby jeho motorka byla čistá a minimalistická a aby porušovala všechna pravidla.

R nine T Scrambler

Další příběhy, které by tě mohly zajímat

Vybrané motocykly

spinner