Dáma Freestyler

Sarah Lezito se svým motocyklem tančí.

Sarah Lezito je považována za nejlepší kaskadérskou motorkářku na světě. Dělala dvojnici Scarlett Johanssonové ve scénách s motocykly ve filmu Avengers 2 a nechala za sebou nespočet mužů ve světových šampionátech v kaskadérské jízdě na motorce. Nyní je tato francouzská dáma členkou komunity BMW Motorrad.

Pro mě freestyle znamená dělat si, co se mi zachce. Stoupat po motocyklu a užívat si. Žiji freestylem. “

Sarah Lezito

Cesta do práce je pro Sarah Lezito krátká. Tato 24letá dívka sjíždí Rue de Champagne skrz Épernay, kolem ní se míhají špičkové restaurace a vinárny pro smetánku. Zde v Champagne, domově luxusního francouzského nektaru, má sídlo Moët & Chandon a nesčetné další vznešené značky. Nedlouho poté Sarah doráží na prázdné parkoviště. Tady pracuje. Její pracovní doba je pružná a nemá žádné spolupracovníky. Sarah ale neparkuje, naopak zrychluje.

Projíždí celé parkoviště, otáčí se a vrací se zpět na zadním kole. Přehoupne se na přední kolo, zastaví se na něm, otočí se o 180°. Sarah zrychluje na další jízdu po zadním kole, skáče na sedlo a pokládá nohy přes řidítka. Deset minut jízdy a všem divákům se točí hlava, a to je jen zahřívací kolo. Motocykl pod Sarah tančí do taktu jako kůň. Ačkoliv její oř má o 159 koní víc. Na „své“ parkoviště chodí každý den. Policie ji zná a znají ji i místní. Na tomto místě vznikají triky nejlepší kaskadérské motorkářky na světě.

+ Zobrazit více

Jízda po zadních kolech po vinicích

Otec Sarah Lezito téměř nikdy neviděl svou čtyřkolku, protože 13letá Sarah neustále cvičila jízdu po zadních kolech.

Romantický nádech malého francouzského města Épernay může překonat pouze okolní krajina. Vinice se choulí ve vlídných kopcích, které rámují vesničky s románskými kostelními věžemi. V jedné z těchto vesnic vyrůstá Sarah Vignot jako vinařská dcera. Jedna ze starších sester Sarah říká Zito, a odtud pochází její přezdívka le Zito a později její umělecké jméno Lezito. Její otec vlastní čtyřkolku na práci ve vinicích. Ale skoro ji nevidí. Protože se na ní projíždí 13letá Sarah, která objíždí kamarády a trénuje jízdu na zadních kolech. „Jezdila jsem téměř každý den a trénovala jako smyslů zbavená. Čtyřkolka pochopitelně nezůstala v úplně bezvadném stavu a tak jsem se doma musela vymlouvat,“ vzpomíná Sarah. „Když jsem konečně přiznala pravdu, rodiče moc nevěděli, co si o tom mají myslet. Ale časem si na to zvykli.“ Rozesměje se.

+ Zobrazit více

Sarah uvažovala o tom, že se vydá ve stopách svého otce. Poté dostávala čím dál více nabídek na kaskadérské jízdy a jízda na motocyklu se stala jejím povoláním.

Paleta triků, které lze dělat na čtyřkolce, se brzy vyčerpá a Sarah stále neměla dost. Její ctižádost sahá nezměrně dál než ta jejích přátel. V 16 letech dostává motorku s výkonem 125 cm3. S touto motorkou se otevírá spousta nových možností a Sarah se rychle učí. Vesnice se pro ni už dávno stala příliš malou. Nyní se schází s podobně naladěnými lidmi z celé Francie a o víkendech s nimi trénuje. Přes týden chodí do školy. Později dva roky studuje vinařství. Baví ji to a uvažuje o tom, že se vydá ve stopách svého otce. Poté dostává čím dál více nabídek na kaskadérské jízdy a jízda na motocyklu se stává jejím povoláním. Pro Sarah se otevírá úplně nová kapitola. „Ani já, ani moji přátelé bychom nikdy nečekali, že se z toho jednoho dne stane moje práce. Kaskadérská jízda na motorce je pro mě pořád zábava – i když na jiné úrovni.“

+ Zobrazit více

Street Dance

Jízda na zadním kole, zastavení na předním, rozpalování pneumatik: Sarah Lezito dotahuje své triky k dokonalosti.

Kaskadérská jízda na motorce bývá sama o sobě považována za zvláštní. Ale je to ještě mnohem zvláštnější, když toto povolání vykonává žena. „Kaskadérská motorkářka? Uvidíme vás v kině?“ Takové dotazy slýchám často. Jsou zvědaví a mají spoustu otázek. Sarah na ně ráda odpovídá. Mluví o svých rolích jako dvojnice ve filmových sekvencích, o soutěžích, šampionátech a show. Není žádná zvláštní kategorie pro dívky. Sarah obvykle soupeří s kluky. „Muži rozhodně mají víc síly a silný výraz při jízdě. Proto jsem si vymezila vlastní styl: soustředím se na rovnováhu a plynulost.“ Díky tomu show Sarah vypadá jako akrobatický tanec: s půvabem, silou a odhodláním současně. Tanec na asfaltu na ulici – street dance. S jízdou na zadním kole, zastavením na předním kole, drifty, rozpalováním pneumatik a akrobacií.

+ Zobrazit více

Show Sarah vypadá jako akrobatický tanec: s půvabem, silou a odhodláním současně.

„Snažím se držet svého stylu a dovádět triky k dokonalosti.“ Nechce příliš riskovat. Za klíč k úspěchu považuje postupný růst a neustálé zlepšování – zejména proto, že už si v minulosti vážně poranila koleno. „V říjnu 2015, jsem si při nehodě přetrhla přední zkřížený vaz. K doktorovi jsem šla až po čtyřech měsících. Protože jsem nechtěla vynechat sezónu 2016, odložili jsme operaci až na podzim. To byla chyba, protože kvůli nestabilnímu kolenu jsem ztratila jistotu vlastního těla a tak byla ztracená i sezóna.“ Sarah tvrdě trénuje a probojovává se zpět. V roce 2017 to chce rozjet naplno s modelem S 1000 R.

+ Zobrazit více
Musela jsem na sobě tvrdě pracovat, abych zvládla nervozitu a současně se více otevřela k lidem. “

Sarah Lezito

Stydlivost nebo show

Na začátku byla pro Sarah největší výzvou její tréma.

Jsou kaskadérské triky na motocyklu náročné? Rozhodně. Ale s tím Sarah nemá žádné obtíže. Zdá se, že její vášeň nemá hranic. Vzdát se nepřipadá v úvahu. Avšak to, co je pro ni ohromnou výzvou, jsou světla reflektorů. „Vždy jsem se styděla a nikdy jsem toho příliš nenamluvila.“ Na začátku je ten tlak nesmírný – hlavně proto, že Sarah vždy chce předvést dobrou show a provést všechno dokonale. „Byla jsem ve stresu, protože se na mě všichni dívali. Tenhle stres mi způsoboval problémy v rukou. Po dvouminutové jízdě jsem byla zablokovaná,“ vzpomíná. Tréma na ni měla takové účinky, že ji její přátelé stěží rozeznávali. Musela jsem na sobě tvrdě pracovat, abych zvládla nervozitu a současně se více otevřela k lidem. Pro mě jako vesnickou dívku to bylo těžké.“

+ Zobrazit více

Stydlivosti už dala sbohem. Sarah si vybrala show.

V roce 2013 se Sarah poprvé účastní světového šampionátu v kaskadérské jízdě na motorce v Polsku. O dva roky později zde dosahuje svého největšího úspěchu. Je mezi 75 jezdci jedinou dívkou a končí na devátém místě. „Bylo to neuvěřitelné a měla jsem z toho pocit, jako bych vyhrála. Kluci, kteří se umístili výše než já, byli úplně šílení! Nikdy nebudu mít takové dovednosti, které mají oni. Ale diváci si snad pamatují nějakou dívku, i když nevědí, kdo jsem.“ Přesto si ale její jméno pamatuje dost lidí: s více než 2,5 milionu fanoušků na Facebooku je Sarah Lezito téměř tak slavná jako samotný sport kaskadérské jízdy na motorkách. Dává svým odběratelům nahlédnout do svého každodenního tréningu: fotografie a videa, která vytváří se svými přáteli. Stydlivosti už dala sbohem. Sarah si vybrala show.

+ Zobrazit více

Na světovém pódiu

Jako dvojnice Scarlett Johanssonové Sarah jezdila ve scénách s motocykly v kasovním trháku společnosti Marvel Avengers 2.

Zprávy o nadání Sarah Lezito se donesly až do Hollywoodu. Vyžádali si ji pro kasovní trhák společnosti Marvel Avengers 2. Jako kaskadérská dvojnice Scarlett Johanssonové jezdí ve filmu ve scénách s motocykly. „Byla to moje první práce ve filmu a to hned v tak velkém stylu. Jsem na to velmi pyšná,“ říká nadšeně Sarah. „Byla to úžasná zkušenost. Na place bylo tolik nadaných lidí – kaskadéři pro soubojové scény, ježdění na motorkách nebo plavání.“ V roce 2016 řídí BMW R 1200 RT v thrilleru Inferno. Mezitím díky pracím jako kaskadérská dvojnice, soutěžím, show a natáčení Sarah procestovala celý svět. Doma je pouze na několik dní, než se zase vydá na cesty. „Někdy mi chybí klidný život doma. Ale jakmile jsem doma příliš dlouho, stýská se mi po cestování.“

+ Zobrazit více

„Na motorce jsme jako kaskadérští motorkáři vážní a soustředění, ale zbytek je zábava – a freestyle“, říká Sarah Lezito.

Ale jakmile má Sarah pauzu, svůj čas strávený doma si užívá. „Spánek, dobré jídlo a venkovní sporty jsou pro mě důležité. To je ten nejlepší způsob, jak naberu sílu. Hodně jsem se naučila o výživě a věřím, že díky zdravému životnímu stylu to dotáhnu dál.“ Sarah vlastně nemá stanovený tréningový plán. „Vstanu a zjistím, jak se cítím. Naslouchám svému tělu.“ Přes všechen profesionalismus je podle Sarah důležité, aby se nevytratila zábava. „Na rozdíl od různých jiných sportů u kaskadérského ježdění na motorkách není tolik soupeření. My motorkáři jsme spíše rodina. „Na motorce jsme jako vážní a soustředění, ale zbytek je zábava – a freestyle.“

+ Zobrazit více

Další příběhy, které by tě mohly zajímat

Vybrané motocykly

spinner