Jednou závodník, vždycky závodník

Mistr světa v ploché dráze Karl Maier a jeho „R nineT Scrambler“ na srazu „Wheels and Waves“.

Karl Maier nezávodil 20 let. Pak se ale tento čtyřnásobný mistr světla v ploché dráze objevil na závodní trati „Wheels and Waves“ na svém „R nineT Scrambler“. Se svým strojem „R nineT Scrambler“, který si sám upravil, rychle vyslal soupeřům jasnou zprávu: ze svého umění nezapomněl nic. Díky barevné závodní kombinéze, která je pokryta sponzorskými logy, a potahem přilby v bavorských barvách, se všechny zraky upínají na Karla Maiera. Když pak ve startovním boxu předvede svůj zbrusu nový „R nineT Scrambler“, shromáždí se kolem tohoto prominentního představitele ploché dráhy dav lidí. „Připadám si jako John Travolta z „Wheels and Waves“. Neuvěřitelné, že všichni vědí, kdo jsem“, říká Karl a hrdě se usmívá do davu.

Gaudí na Scrambleru

Nové území

Za svou dlouhou kariéru plochodrážního jezdce Karl Maier zažil již hodně, ale pestrobarevná scenérie na dostihové dráze ve španělském San Sebastianu pro něho byla novým územím. Nejnovější modely Sramblerů se zde setkávají s klasickými americkými plochodrážními modely i zastaralými britskými terénními stroji.
Na plochodrážním oválu El Rollo je jen několik soutěžních kategorií. Vybírá je Gary Inman, zakladatel motoristického časopisu Sideburn a organizátor akce Dirt-Quake, ve spolupráci s organizátory srazu „Wheels and Waves“. Jezdci pocházejí z celého světa, někteří mají jen málo plochodrážních zkušeností, ale všichni touží být nejrychlejší. Slunce svítilo a podmínky přály jezdcům i divákům.
+ Zobrazit více

Jako vždycky s číslem 48

Karl si svůj zbrusu nový „R nineT Scrambler“ upravil sám za několik týdnů ve své dílně v Neufinsingu, nedaleko městečka Erding. Opatřil ho novým nátěrem a ozdobil motivem bavorských kostek. „Vlastně jsem ho ani moc neupravoval, vyměnil jsem jen pravé stupátko za opěrku, na kterou jsem byl zvyklý z ploché dráhy,“ vysvětluje. Svůj Scrambler, který si označil svým starým závodním číslem 48, jinak ponechal v relativně původním stavu.
Číslo 48 odkazuje na jeho tituly: 4násobný mistr světa, 8násobný mistr Německa. Tahle nesoutěžní motorka je výborný způsob, jak si užít trochu zábavy i mimo silnici. Při technické kontrole se však dočkal malého překvapení, protože kulaté pneumatiky Metzeler Karoo 3, schválené pro jízdu na silnici, měly podle organizátorů příliš hrubý profil. Následovalo několik diskuzí o obsahu technického zadávání, ale nakonec mu tyto pneumatiky byly povoleny.
+ Zobrazit více

Mezi soutěžícími byli renomovaní velikáni z britské řady DTRA, plochodrážní scény, která přitahuje jen málo následovníků v Německu, má málo jezdců a nabízí velice málo tréninkových příležitostí. V Evropě nejsou jezdci tvz. americké ploché dráhy příliš vítáni na profesionálních tratích, protože zde převládají populárnější závody klasické ploché dráhy.

+ Zobrazit více

Rodištěm a srdcem americké ploché dráhy jsou Spojené státy, kde se tyto závody staly populárním a dostupným závodním sportem na sklonku padesátých let minulého století. Obecné oživení motocyklů v posledních několika letech vedlo k tomu, že se většinou neregulované amatérské závody dočkaly nové podoby. El Rollo byl přirozeným příštím krokem při zakládání americké ploché dráhy v kontinentální Evropě v blízkosti akce „Wheels & Waves“.

+ Zobrazit více
První kolo prokázalo, že Karl za posledních 20 let neztratil nic ze svých schopností. Ačkoli je jílovitá půda ve Španělsku zcela odlišná od klasických tratí ploché dráhy, zacházel Karl s Scramblerem jako profesionál. Mohli jste cítit emoce, které Karl vzbuzoval na trati, když jej jeho 110 koňských sil unášelo zatáčkami na upuštěných pneumatikách - to aby získaly co nejvyšší přilnavost. S prázdnou hmotností 220 kilogramů není tuhle motorku snadné ovládat. Je třeba podotknout, že to byly jeho první tréninkové okruhy na Scrambleru.
Ale to by nebyl Maier Karl, aby neměl stroj a celou situaci plně pod kontrolou. Jako čtyřnásobný mistr světa, osminásobný mistr Německa a pětinásobný finalista mistrovství světa v ploché dráze patří mezi žijící legendy. Je to závodní jezdec i poutavý vypravěč, který si získá každého svou družnou povahou a osobním kouzlem. Soupeři z El Rollo věděli, s kým mají v tomto 59letém závodníkovi z Bavorska tu čest, a byla pro ně pocta, že s ním mohli nejen závodit, a také prohrát, jak s úctou připustil jeden ze soupeřů.
+ Zobrazit více
Připadám si jako John Travolta z „Wheels and Waves“. Nemohu uvěřit, že mě znají! “

Karl Maier

Tak zase za rok!

Karl Maier s hlavním konstruktérem BMW Motorrad Edgarem Heinrichem.

Tak zase za rok!

Jeho někdejší motto: „Přišel jsem, viděl jsem, zvítězil jsem“ se možná nenaplní; Karl Maier však udrží krok s vedoucími jezdci až do finálové jízdy, v níž nakonec skončí na pátém místě. Vrátí se i příští rok? „Samozřejmě,“ řekl živě a dodal: „Budu muset prostě kroužit o trochu rychleji než dnes a vyhraji i tady.“

+ Zobrazit více

A všechno se točí kolem motocyklů

Další příběhy, které by tě mohly zajímat

Vybrané motocykly

spinner