„Jízda“ ve vzduchu

BMW Motorrad a LEGO Technic postavili model konceptu Hover Ride pro jízdu ve vzduchu.

Součástí BMW Motorrad vždycky bylo posouvání hranic. Budoucnost mobility je plná překvapení – jak je vidět na příkladu vznášejícího se motocyklu s motorem boxer. Na začátku byla stavebnice.

Konstruktéři LEGO „ochutnali krev“. Těší se na své nové dobrodružství. Dánové již postavili z barevných kostiček miniaturní stavebnici stroje R 1200 GS.
„Z LEGO Technic můžete postavit cokoli, dokonce i budoucnost“, říká sebejistě konstruktér Lars Thygesen. Z těchto inspirujících myšlenek byla před LEGO tým a BMW Motorrad postavena nová výzva.  

+ Zobrazit více

Ambiciózní úkol: vyvinout futuristický motocykl, který odpoví na otázku, jaká bude jízda na motocyklu v budoucnu. Svět vzhůru nohama: konstruktéři LEGO používají svou vlastní stavebnici jako základ pro tvorbu konceptu motocyklu. To, co se stalo dál, je pozoruhodné. Motocykl budoucnosti je vytvořen z přesně stejných dílů jako LEGO Technic R 1200 GS Adventure, což představovalo pro konstruktéry BMW Motorrad velký problém.

+ Zobrazit více

BMW ti dává křídla

Dosáhli nemožného. Zaměstnanci v Mnichově přivedli dánskou vizi k životu, a vyvinuli ze stavebnice skutečnou vznášející se motorku - létající motocykl, který pluje nad betonem. Jízda se vznášením. Alexander Buckan, šéf konstrukce vozidel BMW Motorrad, je fascinován touto vizí budoucnosti: „Vytvoření fiktivního vizionářského modelu z dílů stavebnice LEGO Technic BMW R 1200 GS Adventure bylo skvělou myšlenkou a velkou tvůrčí výzvou.“

Koncept zahrnuje DNA konstrukce BMW Motorrad s typickými prvky jako motor typu boxer a charakteristická silueta GS a přitom je zároveň ovlivněn konstrukčním slovníkem LEGO Technic. Jděte a vytvářejte budoucnost. Vypadá to, jako by LEGO Technic a BMW Motorrad byli duchovní bratři. 

+ Zobrazit více

Motorka z kostiček

Oba partneři projektu již v minulosti prokázali, že sdílejí společný jazyk: dá se předpokládat, že BMW R 1200 GS Adventure byla na této planetě už téměř všude, ale nikdy předtím v Larsově kanceláři v dánském městě Billund. Lars sedí u svého stolu a vedle něj spočívá nádherný 260kilový stroj s výkonem 125 koní. Dán motocykl pozoruje; jeho zrak pečlivě prohlíží vidlici, pak obrací upřený pohled zpět ke svému složitému obrázku. 

+ Zobrazit více

FANTAZIE JE NASTAVENA, ABY SE STALA REALITOU

Proč je ze všech míst tento motocykl právě v této kanceláři? Dán byl konstruktérem ve společnosti LEGO Group téměř 25 let. Více než pět let navrhoval vozidla pro LEGO Technic a za skutečnost, že je stroj vedle jeho stolu, musí děkovat BMW Motorrad. V srpnu 2015 se mnichovská společnost poprvé dostala do styku s kreativním architektem stavebních bloků z Billundu. Idea: vytvořte ze skutečného stroje model LEGO Technic. Dánská hračkářská společnost již s BMW Group pracovala, aby zahrnula MINI Cooper do palety výrobků LEGO Creator. Nadšenci technického řemesla už také motocykly navrhovali. Ale to byly až doposud jen virtuální modely. A teď bude skutečný motocykl „pózovat jako model“. 

+ Zobrazit více

GS vyhovuje všem požadavkům

GS vyhovuje všem požadavkům

V počátečních stadiích myšlenky se zvažovalo několik motocyklů. Ale v procesu výběru se dostal na špičku typ Adventure. Při výběru byly všechny modely hodnoceny ve třech oblastech důležitých pro LEGO Technic při projektování nového modelu: funkčnost, autenticitu a výzvu. R 1200 GS Adventure spojuje všechny tyto kvality.  

+ Zobrazit více

Podnícení ambicemi

Když Lars o myšlence uslyšel, jedno mu bylo jasné: tohle bude jeho projekt. „Pro motocykly jsem velmi zanícený a bylo pro mne speciální konstruovat tyto stroje s puntičkářskou pozorností pro detaily“ vysvětluje konstruktér. Ale přes jeho obrovské zkušenosti tento projekt nicméně přináší novou výzvu. „Je to speciální motocykl s mnoha nekonvenčními vlastnostmi. Vidlice, kyvné rameno a jednostranné kyvné rameno na zadním kole.Navrhoval jsem v minulosti s LEGO Technic mnoho motocyklů, ale nikdy se speciálními vlastnostmi, jako jsou tyto“, řekl nám Lars. Výzva vzbudila jeho ambice a ihned se dal do práce. 

+ Zobrazit více

Pracovat jako překladatel

Pracovat jako překladatel

Měsíc po počátečním kontaktu se koná velká schůze s BMW Motorrad. Na konferenčním stole je již počáteční prototyp miniaturního stroje Adventure. Model je působivý, partneři se shodují a projekt se dává do pohybu. Lars začíná den energicky. S motocyklem, nejdůležitějším nástrojem, u svého stolu během fáze kreslení.
„Byla to velká pomoc, protože jsem mohl vidět díly velmi podrobně a měřit proporce.“ Larsova práce je podobná jako práce překladatele. Naslouchá původnímu stroji, zaznamenává slova pronesená kovovou motorkou, promýšlí je a překládá je do jazyka LEGO Technic. A takto vzniklo několik modelů, které jsou teď na cestě do Mnichova. 

+ Zobrazit více

KAŽDÝ SI HRAJE S LEGem

Při setkání s odpovědnými konstruktéry v BMW Motorrad předvádí Lars své prototypy. Ti jsou nadšeni, že jejich stroj je používán firmou LEGO Technic. Ale cesta k dokonalé replice ještě není u konce.

+ Zobrazit více

Zůstává předmětem diskuse, komentují se detaily a samozřejmě - hrají si s ní. Osvobozeni od omezení a předpisů staví Bavoráci také své vlastní virtuální modely, a horečka stavebnicových kostek se rychle šíří jako požár i okolními odděleními.

+ Zobrazit více

Nejobtížnější úkol

Nejobtížnější úkol

Lars letí zpátky do Dánska s čerstvým impulzem. Jeho podrobné znalosti o stroji vzrostly. Jsou to drobnosti, jako fakt, že logo na stroji je nakřivo, dokud se jezdec neposadí do sedla; teprve pak se narovná. Směřování Larsových výkresů ke správné. „Byla to opravdu tvořivá diskuse, ale my ještě stále máme všichni stejný sled myšlenek“, říká konstruktér LEGO, když popisuje svou návštěvu. Zpátky v Dánsku zkouší jednostranné kyvné rameno Larsovy schopnosti na maximum. „Bylo těžké udělat jej stabilní, protože to je jenom plast.“ Nicméně se Larsovi podařilo postavit nejdůležitější díl z existujících kostiček. Ani jediný prvek LEGO nemusel být vyroben speciálně pro jeho model GS. „Nemusel jsem dělat žádné kompromisy“, řekl nám Lars o nejobtížnějším úkolu během realizace. 

+ Zobrazit více
Vidět konstrukční studio v Mnichově bylo něco, co mě inspirovalo. “

Lars Thygesen

ZÁVĚREČNÁ ZKOUŠKA

Jeho vytrvalost se nakonec vyplatila. Když konstruktéři BMW Motorrad navštěvují v březnu 2016 ústředí LEGO, provádějí se na modelu poslední úpravy. Potom musí model projít přísnými hodnoceními konstrukce LEGO. Ale když „strážci vhodnosti“ nenašli žádné chyby a zvedli palec nahoru, „každý byl spokojen“, jak se Lars vyjádřil. A nyní se Lars připravuje na své další dobrodružství s GS: terénní jízdu na motocyklu v Enduro Parku v Hechlingenu.    

+ Zobrazit více

Vybrané motocykly

spinner