Před každou cestou

Zde uvádíme několik drobných doporučení, aby sis co nejdéle vychutnal radost z jízdy na svém motocyklu BMW. Koneckonců, je to cenný kousek techniky. Opatrné zacházení je nezbytné pro dlouhou a bezchybnou funkčnost.
+ Zobrazit více

Malá kontrola je vždy užitečná

Světlo

Před každou jízdou zkontroluj potkávací, dálková, zadní a brzdová světla. Montujeme pouze součásti té nejvyšší kvality a při každém servisu kontrolujeme, zda všechny fungují bezchybně. Jen pro ten pocit bezpečí bys je však měl také krátce zkontrolovat.

Nahuštění pneumatik

Správný tlak vzduchu je jedním z nejdůležitějších základů bezchybného jízdního chování. Pomocí miniaturní nožní pumpy BMW Motorrad můžeš zkontrolovat tlak a přizpůsobit jej dokonale podle zatížení a stylu jízdy. Správné hodnoty jsou specificky uvedeny v návodu k obsluze.

Olej

Olej promazává motor a udržuje jeho hladký chod. Zároveň však olej chladí a udržuje motor na ideální provozní teplotě. Originální motorový olej BMW ADVANTEC je přizpůsoben tak, aby splňoval vysoké nároky vysoce výkonných motorů BMW Motorrad. Díky svému jedinečnému složení zaručuje originální motorový olej BMW ADVANTEC hladký chod motocyklu po dlouhou dobu. Takže se vždy ujisti, že v motoru, převodovce a náhonu je správné množství oleje. Příliš mnoho oleje může mít také negativní vliv, protože tlak oleje v motoru je navržen pro určité množství.

Páčky

Tvoje ruce ovládají spojku a brzdu, nohy pak ovládají nožní brzdu a řazení. Takže všechny čtyři páčky by měly fungovat bezchybně. Zvláště, když se nožní páčky přizpůsobují samy od sebe. Denní projížďky ještě příjemnější díky nastavitelným páčkám u mnoha našich modelů. Pokud hledáš absolutní maximum, HPdíly BMW Motorrad jsou tou správnou volbou. S vysoce kvalitními díly z karbonu, titanu a hliníku je každý motocykl jedinečný.

Výbava

Tvoje oblečení je samozřejmě závislé na počasí. Vždy však zvažuj bezpečnost. V sortimentu BMW Motorrad Ride & Style najdeš širokou škálu funkčního a stylového oblečení a také bezpečnostní příslušenství pro jakékoliv počasí. Originální produkty BMW Care ochrání a připraví motocykl do jakéhokoliv počasí. Rovněž je třeba zvážit to, že ani ta nejlepší péče nezastaví proces stárnutí: chrániče a helmy časem křehnou, mají tendenci se lámat a ztrácet svou ochrannou funkci. Kožené a funkční oblečení také vyžaduje péči: pro trvanlivou prodyšnost.

Tvoje pohoda

Pro maximální potěšení z jízdy bys také měl být v pořádku. Protože pouze v případě, že jsi zdravý a v pohodě, budeš se se strojem bavit. Před jízdou si nezapomeň vše urovnat v mysli.

Počasí

Přizpůsob svůj styl jízdy počasí. Uvědom si, že nejenom ty, ale i tvůj motor a pneumatiky vyžadují určitou provozní teplotu, aby tak mohly podávat optimální výkon. Co se týče oblečení: nesmí ti v něm být příliš chladno, ale ani příliš teplo. Věnuj pozornost nejen větru, ale i ochraně proti pádu.

Kontrola trasy

Budeš-li mít přehled o dopravní situaci na trase, můžeš se lépe uvolnit. Také si můžeš pohodlně naplánovat čas, který potřebuješ na cestu. Od základního modelu až po offroadový navigátor – s navigačními přístroji BMW Motorrad vždy spolehlivě dojedeš do svého cíle.

Na cestě

Motocykly BMW jsou obzvláště dobře připraveny na dlouhou cestu. Díky jejich ergonomii na nich lze snadno ujet mnoho tisíc kilometrů. Navíc je vše navrženo a vyrobeno pro náročný, nepřetržitý provoz. Nesčetná řešení pro přepravu zavazadel ti poskytnou přesně ten správný způsob uložení tvých věcí. Přesto je však vždy vhodné zkontrolovat, zda je vše bezpečně uloženo, protože na zavazadla působí velká síla, v závislosti na povrchu vozovky a stylu jízdy. Zde uvádíme několik dalších tipů, než budeme moci říct: šťastnou cestu!
+ Zobrazit více

Aby každá cesta byla tou nejkrásnější

Uložení zavazadel

Čím méně zavazadel, tím jsi svobodnější. Zvláště na motocyklu. V závislosti na tom, kde se motocykl nachází, budeš si zavazadla vždy brát s sebou do stanu nebo na pokoj. Tvá zavazadla by měla být dobře zabalená. V sortimentu originálního příslušenství BMW Motorrad najdeš širokou škálu zavazadlových řešení – postranní kufry, vaky na nádrž, horní kufry topcase nebo dokonce i zavazadlové vaky – téměř vše je naprosto vodotěsné a přizpůsobené specificky podle tvého motocyklu BMW. Těžká zavazadla vždy ukládej vespod. Tímto způsobem budou mít minimální vliv na chování při jízdě. Avšak vždy přizpůsob jízdní styl podle nákladu.

Plánování trasy

Plánuj pečlivě a řádně si trasy vychutnej: během cesty by měly tvoje oči spočívat vždy na silnici. Proto je ještě důležitější, abys požadované informace získal rychle a bezpečně. Naše kompaktní zařízení s navigací GPS nebo vakem na nádrž s průhlednou mapovou kapsou jsou cennými pomůckami. A samozřejmě bys měl také při plánování trasy uvažovat o dojezdu – jak s ohledem na nádrž, tak i na vlastní výdrž.

Brzdy

Každý má své osobní výkonové charakteristiky, pokud jde o energii a vytrvalost. Motocykl ti poskytuje přímé a intenzivní potěšení z jízdy, zatímco ve srovnání s řízením automobilu musíš vynaložit větší úsilí. A tak se síly rychleji vytrácejí: klesá koncentrace a reakční schopnosti, zvyšuje se nebezpečí nekontrolované situace – až k mikrospánku. Takže především při dlouhých jízdách nezapomeň na dostatečný počet přestávek.

Servisní síť

Zvýšená bezpečnost na všech trasách: celosvětová servisní síť zahrnuje 80 zemí s 1200 adresami. V roce 2020 tak již bude k dispozici více než 1500 poskytovatelů. Všechny mezinárodní informace – také k mobilnímu servisu BMW – najdeš v literatuře k tvému motocyklu BMW. A k dispozici je také brožura pro zahraničí.

Mobile Care

Spolehlivost našich motocyklů má tu nejvyšší prioritu. V případě poruchy je Mobile Care na tvé straně. BMW je jediným výrobcem, který nabízí služby na zavolání v nesčetných zemích: kvalifikovaní odborníci s rozsáhlými odbornými znalostmi ti pomohou znovu zprovoznit tvůj motocykl. Pro rychlou a účinnou pomoc v zámoří vždy volej Mobile Care ve své domovské zemi. Informace budou zaznamenány a okamžitě budou zahájeny všechny následné kroky. Řídicí centrum Mobile Care koordinuje tvoji záležitost a co nejvíce ti pomáhá telefonicky. Pokud potřebuješ okamžitou pomoc, přesměrujeme tě na nejbližší asistenční vozidlo BMW. Telefonní číslo pro mobilní servis ve své zemi najdeš v našem průvodci telefonními čísly.

Před zimou

Povrch motocyklu BMW má velmi kvalitní zpracování. Ať už jde o lakované díly nebo barevné materiály či kovy – používáme pouze produkty té nejvyšší kvality. Nicméně silniční sůl, vlhkost a teplota si mohou vybrat svou daň na jakémkoli materiálu. Pokud bys měl motocykl „uložit“, ulož jej na teplém a suchém místě – na tom nejsušším. Protože by mělo být zajištěno, aby kolem krytů dostatečně cirkuloval vzduch. V opačném případě hrozí nebezpečí kvůli kondenzující vlhkosti – což vede k korozi. Chceš-li si být zcela jistý, použij lehký olej, např. lesk na kolo (čirý červený olej ve spreji) – a zlehka jím nastříkej motocykl. Obzvláště kovové povrchy tak budou lépe chráněny před korozí. Před začátkem sezony doporučujeme motocykl umýt trochou mycího prostředku, rozpuštěného ve vlažné vodě a měkkou houbičkou. A samozřejmě tvůj partner BMW Motorrad má pro tebe i další tipy.
+ Zobrazit více

Buď vždy dobře připraven

Čištění

Po zimních projížďkách pravidelně oplachuj usazenou sůl a zintenzivni péči vhodnými prostředky. Vysokotlaký čistič dávkuj jemně a nesměruj proud vody na sací potrubí a ložisko. Samozřejmě si u nás můžeš zakoupit vhodné produkty pro péči. Od čištění po leštění: Originální produkty BMW Care ti poskytnou perfektní péči o tvůj motocykl. 

Uvolnění rámu

Doporučujeme motocykl postavit přes zimu na středový stojan, aby nedocházelo k trvalému namáhání pneumatik a pružinových prvků během nečinnosti v zimním období. Aby ses vyhnul zploštělým místům, je vhodné motocykl BMW občas poposunout sem a tam – i ten nejmenší pohyb je pro to dostačující.

Nabíjení baterie

Nebudeš-li na motocyklu po delší dobu jezdit, úroveň nabití baterie poklesne. V minulosti bylo nutné baterii pracně vyjímat, brát si ji s sebou do teplého bytu a včas ji zde nabít před začátkem sezóny. Dnes existují skvělá zařízení pro udržení úrovně nabití, které lze obvykle připojit k baterii bez nutnosti demontáže. To je např. nabíječka baterií BMW Motorrad. Praktické, máš-li také přístup k zásuvce.

Provozní kapaliny

Syntetické oleje tvého BMW jsou nejen velmi odolné za provozu, ale odolávají i zubu času, když motocykl stojí na místě. Protože po krátkém zahřátí fungují bezchybně i po uplynutí zimy. Obzvláště doporučujeme originální motorové oleje BMW ADVANTEC a řadu originálních produktů BMW Expert Line, které dokonale vyhovují motoru BMW Motorrad. U kovových nádrží doporučujeme před odstavením motocyklu nádrž naplnit, protože jinak může nádrž korodovat na vnitřní straně kvůli kondenzované vlhkosti. U plastových nádrží to není problém. U motocyklů s karburátorem je vhodné odpojit napájecí vedení mezi nádrží a karburátorem a nechat palivo z karburátoru vypustit, aby nezatvrdlo. U moderních vstřikovacích motorů (což je celá řada motocyklů BMW Motorrad) není toto opatření nutné.

Servisní partneři BMW ve tvém okolí

S naší celosvětovou servisní sítí jsme ti k dispozici kdekoliv a kdykoliv. Najdi si servisního partnera BMW ve svém okolí a využij nabídky našich služeb.

Vyhledat servisního partnera
spinner